Artyści Krzeszowic dla dzieci – zebraliśmy 14 950 złotych!

Aukcja IZPM, luty 2015, fot. Marian Lewicki

Aukcja IZPM, luty 2015, fot. Marian Lewicki

To był niezwykły wieczór: koncert charytatywny i aukcja dzieł sztuki „Artyści Krzeszowic dla dzieci”. Impreza zorganizowana przez Interwencyjny Zespół Pomocy Międzyludzkiej we współpracy z Centrum Kultury i Sportu stała się prawdziwym wydarzeniem artystyczno- towarzysko- charytatywnym. Miała rozmach, atrakcyjną różnorodność; niosła rozrywkę, wzruszenie i wymierne dobro dla dzieci z najuboższych rodzin.

Spotkanie w wypełnionej do ostatniego krzesła sali Pałacu Vauxhall pięknie i uroczyście rozpoczął sonatą J. Haydna Szymon Jarosz. Potem zabrzmiały słowa, które uczyniliśmy mottem naszej imprezy:
„radość się mnoży kiedy się ją dzieli
a ja mam tylko tyle – ile potrafię dać
drugiemu człowiekowi”

Tym fragmentem wiersza Marty Dąbkowskiej, krzeszowickiej „Poetki od Nadziei” Prezes Stowarzyszenia Teresa Piekara przywitała Gości, Przyjaciół, Darczyńców, Władze Miasta z Panem Burmistrzem Wacławem Gregorczykiem, Władze Samorządowe, Przedstawicieli firm, przedsiębiorstw, instytucji, które wspierają IZPM.
Trudno wymienić wszystkich darczyńców – Stowarzyszenie działa już od 23 lat, grono sponsorów jest więc bardzo liczne, są wśród nich niezawodni, wierni, oddani Przyjaciele.
Są też firmy obecne w Krzeszowicach od niedawna, a już bardzo zaangażowane w działalność charytatywną. Należy do nich Intermarche, firma, która w sposób znaczący zdążyła już wesprzeć naszych podopiecznych.

Aukcja IZPM, luty 2015, fot. Marian Lewicki

Aukcja IZPM, luty 2015, fot. Marian Lewicki

Z wdzięcznością Pani Prezes zwracała się także do każdego, kto w czasie kwesty pod kościołem (a teraz kościołami) wrzuca datek do puszki. Z tych wszystkich ofiar bierze się działalność IZPM, pomoc starszym, chorym, bezradnym, ale szczególnie pomoc dla dzieci. Kiedy bieda dotyka dziecka, nie możemy pytać, kto jest winien, gdzie są rodzice, dlaczego nie radzą sobie z życiem. Trzeba jak najszybciej pomóc, zaradzić, dać chwilę radości. Stąd paczki świąteczne, zapomogi i przede wszystkim ta najważniejsza w roku akcja: trzytygodniowa półkolonia dla ok. 80 dzieci, z bardzo atrakcyjnym programem wycieczek, wyjazdami na basen, ze znakomitym wyżywieniem, bogatym programem wychowawczo – sportowo – rekreacyjnym. To właśnie na tegoroczną półkolonię zorganizowaliśmy aukcję dzieł sztuki.

Do Artystów Muzyków i Plastyków, którzy zupełnie bezinteresownie zgodzili się wziąć udział w naszym wieczorze, Pani Prezes skierowała serdeczne podziękowania. Kolejne płynęły do sponsorów tego spotkania: Małgorzaty Zięby, Ryszarda Głucha, Andrzeja Mędrali i Jana Damulewicza.

Były też słowa wdzięczności dla Centrum Kultury i Sportu, osobiście dla Kurator Anny Migi za zaangażowanie w organizację i oprawę artystyczną imprezy. Dla Zarządu IZPM, najbliższych współpracowników, których codzienna, cicha praca umożliwia realizację celów Stowarzyszenia.

Kończąc swoje wystąpienie Teresa Piekara życzyła wspaniałej zabawy, radosnego spotkania Przyjaciół i dużego zaangażowania w licytację dzieł sztuki. Aby udało się połączyć piękne wrażenia artystyczne z dobrem dla potrzebujących i aby to dobro czynione wróciło do każdego z nas. Pięknie i prosto powiedział to Jan Paweł II: „ Pomagaj innym, choć nie musisz. Nie oczekuj nic w zamian. Dzięki temu otrzymasz dużo więcej niż sam podarowałeś. Cenę tego będzie znało Twoje serce”.

Życzenia pięknego wieczoru i podziękowanie za 23 letnią nieprzerwaną i konsekwentną działalność wraz ze słowami „Szczęść Boże” złożył Ksiądz Proboszcz dr Andrzej Szczotka, miły Gość imprezy, niezmiennie i serdecznie wspierający pracę IZPM.

Aukcja IZPM, luty 2015, fot. Marian Lewicki

Aukcja IZPM, luty 2015, fot. Marian Lewicki

A potem wieczór należał już do dwóch Pań prowadzących koncert i aukcję: Anny Migi i Moniki Dudek oraz do Artystów. I cóż to był za koncert! Każdy znalazł coś dla siebie wśród dawnych i nowszych przebojów (coverów), tym razem śpiewanych przez artystów związanych z Krzeszowicami. Słuchając ognistego czardasza, zaglądnęliśmy na chwilę do roztańczonego Wiednia początku XX wieku, zachwyciliśmy się liryczną pieśnią
M. Karłowicza do słów K. Przerwy – Tetmajera, zawirowaliśmy w walcu Embarass, wzruszyliśmy się „pierwszym siwym włosem na skroni” i „Niebieską piosenką”,
rozbawiły kabaretowe żarty z „Fortepiano” i „Krzyżówki” Hemara.

A potem roztańczyły się Eurydyki i rozkołysały ballady L. Cohena. Jego wielką pieśń „Alleluja” zaśpiewała całym sercem cała sala. To był wspaniały koncert! Prawdziwie karnawałowy!

Aukcja IZPM, luty 2015, fot. Marian Lewicki

Aukcja IZPM, luty 2015, fot. Marian Lewicki

Dziękujemy wszystkim pieśniarzom, piosenkarzom, akompaniatorom, muzykom:
Annie Gertner i Wiesławowi Gertnerowi, Annie Dijuk-Bujok, Robertowi Budzyniowi, Paulinie Bigaj, Monice Gębali i Januszowi Blecharzowi, Grzegorzowi Pećko, Beacie Horwat, Agnieszce Żak, Lucynie i Grzegorzowi Klimczakom, Szymonowi Jaroszowi, Wojtkowi Skibińskiemu, Krzysztofowi Taraszce i Wackowi Musze oraz Andrzejowi Wartalskiemu.

Dziękujemy też Pani Annie za anegdoty związane z piosenkami, ich pierwszymi wykonawcami, za opowieść o utworach i artystach. Było pięknie!

W koncert wplecione były kolejne etapy aukcji, na którą swoje dzieła ofiarowali artyści związani z Krzeszowicami, często malarze goszczący już kiedyś w naszej Galerii.
Wiele prac podarowali także członkowie Grupy Plastycznej „Zdrój”.
Przedstawiona oferta była niezwykle bogata: portrety, martwa natura, pejzaże, obrazy olejne, grafika, fotografia, pastele, akwarele, rzeźba… Aukcja prowadzona z wdziękiem, dowcipnie, żarliwie, z dużym zaangażowaniem, także wokalnym, przez Panie Monikę Dudek i Annę Migę okazała się wielkim sukcesem. Niemal wszystkie dzieła zostały sprzedane, a licytacja była w wielu przypadkach bardzo emocjonująca.

Dużym powodzeniem cieszyły się także inne przedmioty podarowane na ten wieczór: dwa tomiki poezji od Marty Dąbkowskiej, książka o historii Balneologii „Perła Krzeszowic” Przemysława Stańko od Artura Baranowskiego, reprint książki z 1821r „Wody mineralne śląskie i hrabstwa glackiego” podarowany przez Urząd Miasta, książka „Powiat Krakowski. Paleta barw, smaków i tradycji” przekazana przez Monikę Dudek oraz wywołująca emocje butelka: Porter Grudniowy firmy Ciechan z serii limitowanej,
z nr 006, przekazana przez Radę Miejską.

Ostateczny wynik finansowy aukcji okazał się imponujący – to 14. 950 zł.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to dzieło. Bardzo serdecznie dziękujemy Artystom za ofiarowany talent, czas i serce, dziękujemy w imieniu dzieci.
Za akcję „Artyści dla dzieci” przekazujemy uśmiech Dzieci dla Artystów, a także dla tych wszystkich uczestników owego niezwykłego wieczoru, którzy tak chętnie i szczodrze licytowali, nie szczędząc grosza. Czuliśmy, że świat jest trochę jaśniejszy, lepszy, radośniejszy, że wszyscy jesteśmy bliżej, że serca biją mocniej.
Atmosfera była wspaniała!

Aukcja IZPM, luty 2015, fot. Marian Lewicki

Aukcja IZPM, luty 2015, fot. Marian Lewicki

To wielka zasługa piękna, które zagościło w Galerii wraz z obrazami kwiatów, niezwykłych pejzaży, ciekawych portretów (także tych wykonywanych w czasie imprezy przez Marcina Kołpanowicza)… Było tyle kolorów, nastrojów, emocji, wzruszeń w wiosnach, jesieniach, krajobrazach zimowych, wróblach, chabrach, białych różach, słonecznikach, kapliczkach, obrazach nieba, w złocistej ikonie i ludowych pracach rzeźbionych i malowanych najczystszymi kolorami na desce. Dziękujemy za to podarowane nam piękno!

Serdecznie dziękujemy dzieciom z Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej za losy w formie ślicznych serduszek, które zostały przy wejściu wykupione przez naszych Gości.
Na koniec jeszcze życzenia: niech radość dalej się mnoży, niech dobro powraca przez cały Nowy Rok. Niech to będzie szczęśliwy, pomyślny czas, niech nikomu nie zabraknie chleba i niech wszystkie dzieci mają uśmiechnięte buzie.

A oto nazwiska Artystów Plastyków, którzy zaangażowali się w naszą imprezę:
Marcin Kołpanowicz, Maria Ślusarczyk, Joanna Sokół, Małgorzata Winiarska, Jaga Szeptalin, Anna Siek, Jacek Siek, Dagmara Kwiatek- Kamińska, Urszula Tekieli, Bernadetta Stępień (jeden z obrazów ofiarowany przez Monikę Dudek), Łukasz Rusek, Barbara Dec, Zdzisław Słonina (obraz przekazany przez Małgorzatę Zięć – dyrektor Biura Promocji i Współpracy Powiatu Krakowskiego), Marta Makarczuk, Agnieszka Cywińska, Joanna Partyka, Teresa Kulczycka, Stanisław Stachowski, Adam Pochopień, Ewa Pochopień, Krzysztof Sęk, Agnieszka Wróbel – Solecka, Elżbieta Nowak, Maria Kasprzyk, Jan Widyna (praca przekazana przez żonę zmarłego Artysty),Czesława Bzowska, Agata Białas, Tadeusz Gillert, Maria Rojkowska, , Renata Wróbel, Joanna Kolibaj, Tadeusz Kowalik.

Bartek Talarczyk, zadeklarował 10% dla IZPM ze sprzedaży obrazu z aktualnej wystawy „Moja Nierzeczywistość”. Zapraszamy do Galerii do 20 lutego! Obrazy są piękne, liryczne, baśniowe i wszystkie do kupienia.

Dziękujemy!
W imieniu Zarządu IZPM
Teresa Nowak