Nie mówimy żegnaj, mówimy: do zobaczenia!

20 lipca zakończyła się wakacyjna przygoda na półkolonii Interwencyjnego Zespołu Pomocy Międzyludzkiej. Trwała całe trzy tygodnie i wierzymy, że każde dziecko miało okazję, żeby się ucieszyć, zachwycić, zaprzyjaźnić, zobaczyć coś , co na długo zostanie w pamięci. W wydarzeniu wzięło udział 83 dzieci, w tym 71 zupełnie bezpłatnie.

Oferta była w tym roku wyjątkowo bogata i różnorodna. Dzieci uczestniczyły w „zielonej lekcji przyrody”, w czasie której poznawały życie sów, sokołów i jastrzębi, odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne w Niezwojowicach, gdzie dowiadywały się o tajemnicach pszczół i wartościach miodu, zdobyły przepis na pyszne rogaliki i zapoznały się z historią bitwy pod Racławicami, które leżą w sąsiedztwie, a w pobliskich Janowiczkach oglądały pomnik i kopiec Kościuszki.

Ciekawa i ekscytująca była wycieczka do Tarnowskich Gór
i zwiedzanie kopalni srebra, częściowo drogą wodnych sztolni.
W Ogrodzieńcu dzieci zwiedzały zamek, odwiedziły też Park Doświadczeń Fizycznych.
Był jeszcze Park Trampolin w Krakowie, Kraina Zabaw Dziecięcych Miśkoland oraz
6 wyjazdów na basen
w Chrzanowie.

Poza tym oczywiście mnóstwo zabaw na szkolnym boisku, konkursy sportowe
i plastyczne, „dzień talentu”, dzień gier planszowych i gier zespołowych. Ciekawa
i pouczająca była także prelekcja policjantów na temat bezpiecznych wakacji.

Wypoczynek i rekreacja, zabawa, edukacja ekologiczna i historyczno-patriotyczna stanowią o ambitnym
i mądrym programie zajęć.
Zadbali o to wychowawcy, a nad wszystkim czuwała kierowniczka półkolonii Elżbieta Sarnek, która swoją energię, serce, troskę o każde dziecko, oddała tej imprezie.

O wspaniałe wyżywienie (trzy pełnowartościowe posiłki dziennie) zadbały panie: intendentka i kucharki.

Interwencyjny Zespół Pomocy Międzyludzkiej prowadzi półkolonię dla dzieci z uboższych rodzin od 25 lat i ciągle jest to dla nas najważniejsze przedsięwzięcie w roku. Na ten cel zbieramy fundusze, startujemy w konkursie, staramy się o dotacje, piszemy listy do rozmaitych instytucji. Cieszy nas, że wszyscy mieszkańcy Krzeszowic są w jakimś stopniu organizatorami tej półkolonii. Każdy wrzucony datek do puszek IZPM, obraz kupiony w czasie jubileuszowej aukcji, występ w charytatywnym koncercie, odpis 1% od podatku na naszą rzecz, pieniądze wpłacone na konto, to cząstka tej radości, którą dajemy dzieciom.

20 lipca był czas podziękowań
i pożegnań. Dzieci przygotowały program artystyczny, który gorąco oklaskiwali organizatorzy półkolonii – Zarząd IZPM z Prezes Teresą Piekarą i mili goście: Burmistrz Wacław Gregorczyk, przedstawiciele Kopalni Wapienia w Czatkowicach: Prezes Paweł Danek i Agnieszka Cupiał, Ksiądz Proboszcz Andrzej Szczotka, Pełnomocnik Burmistrza Nina Kurdziel; Dyrekcję gościnnej Szkoły im. H. Sienkiewicza reprezentowała Jolanta Florczak. Teresa Piekara dziękowała wszystkim obecnym i nieobecnym przyjaciołom, darczyńcom, wychowawcom, kierowniczce półkolonii, paniom przygotowującym pyszne jedzenie, gościnnej szkole…

Wyraziła radość  z tak udanej imprezy, bezpiecznej, bogatej
w treści edukacyjne, wychowawcze, patriotyczne. Podkreśliła, że wszyscy staraliśmy się z całego serca, aby dzieci były zadowolone
i radosne. Szczególne podziękowania skierowała do: Burmistrza i Urzędu Miasta i Gminy, od którego otrzymaliśmy 15 500 zł
i Fundacji Tauron – 10 000 zł.

Zawsze wyrażamy także wdzięczność Księżom Proboszczom, którzy zgadzają się na nasze kwesty przed kościołami i serdecznie wspierają swoim autorytetem działalność IZPM.

Dzieci w swoim programie także wielokrotnie powtarzały słowo: dziękujemy. Wyrazem tej wdzięczności były przygotowane przez każdą z 5 grup piosenki i śliczne bukieciki bibułkowych kwiatków, które otrzymali wszyscy uczestnicy pożegnalnego apelu.

Nie mówimy jednak żegnaj, mówimy: do zobaczenia! Do zobaczenia znowu za rok!  Teresa Nowak

Pragniemy najserdeczniej podziękować Przyjaciołom, którzy pomogli nam zorganizować półkolonię: Urząd Miasta i Gminy Krzeszowice, Fundacja Tauron, Piekarnia Pawlak, IGLOTEX Krzeszowice, Radosław Bogdan – Gospodarstwo Ogrodnicze, Adam Sobczyk – Usługi Ubezpieczeniowe.
Zarząd Interwencyjnego Zespołu Pomocy Międzyludzkiej