PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa to działanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, które ma na celu wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących. Program skierowany jest do osób, które znajdują się w trudnej sytuacji
i uzyskują dochód nieprzekraczający:
1.402 zł dla osoby samotnie gospodarującej,
1.056 zł dla osoby w rodzinie.

Aby otrzymać pomoc żywnościową należy:

 • Zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) właściwego dla miejsca zamieszkania lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.
 • Jeśli spełniamy wskazane kryteria, otrzymujemy skierowanie, które umożliwia odbiór we wskazanym na skierowaniu miejscu.

Pomoc żywnościowa w gminie Krzeszowice przekazywana jest za pośrednictwem w współpracującej z Bankiem Żywności w Krakowie Organizacji Partnerskiej Lokalnej – Interwencyjnego Zespołu Pomocy Międzyludzkiej. Pomoc udzielana jest w formie paczek żywnościowych.

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE

W ramach programu realizowane są również zajęcia dla osób zakwalifikowanych do projektu. Mają on formę bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących:

 • Przygotowania posiłków,
 • Dietetyki oraz zdrowego odżywiania,
 • Sprawnego zarządzania budżetem domowym,
 • Zapobiegania marnowaniu żywności.

Działania realizowane są przez Bank Żywności w Krakowie  w miejscu wyznaczonym przez organizację. Uczestniczą w nich podopieczni, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronie internetowej Banku Żywności w Krakowie.

Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ.

PODPROGRAM 2019 

Podprogram 2019  jest kontynuacją poprzednich Podprogramów. Celem programu jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach towarzyszących.

OKRES WYDAWANIA ŻYWNOŚCI: wrzesień 2019 – czerwiec 2020

ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH:

Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym w formie paczek żywnościowych lub posiłków:

Paczka żywnościowa – to minimum kilka artykułów spożywczych (co najmniej 3) składających się z różnych grup towarowych wydawanych jednorazowo, a wchodzących w skład zestawu.

Zestaw roczny artykułów spożywczych w Podprogramie 2019 obejmuje żywność o łącznej wartości ok. 50,5 kg na osobę, w tym:

 • Artykuły warzywne i owocowe:

1) groszek z marchewką 3,2 kg,

2) fasola biała 3,2 kg, 

3) koncentrat pomidorowy 1,28 kg,  

4) buraczki wiórki 1,05 kg, 

5) powidła śliwkowe 1,80 kg, 

6) sok jabłkowy klarowany 4l

 

 • Artykuły skrobiowe:

7) makaron jajeczny 4,50 kg, 

8) makaron kukurydziany bezglutenowy 1 kg, 

9) ryż biały 3 kg, 

10) kasza gryczana 1,50 kg, 

11) herbatniki maślane  0,80 kg, 

 

 • Artykuły mleczne:

12) mleko UHT 7 l, 

13) ser podpuszczkowy dojrzewający 2 kg, 

 

 • Artykuły mięsne:

14) szynka drobiowa 2,70 kg, 

15) szynka wieprzowa mielona 1,80 kg, 

16) pasztet wieprzowy 0,48 kg, 

17) filet z makreli w oleju 1,53 kg, 

 

 • Cukier:

18) cukier biały 4kg, 

 

 • Tłuszcze:

19) olej rzepakowy 4 l, 

 

 • Dania gotowe:

20) gołąbki w sosie pomidorowym 1,70 kg. 

***

Podsumowanie Podprogramu 2018 

W ramach Podprogramu 2018 Interwencyjny Zespół Pomocy Międzyludzkiej objął wsparciem żywnościowym 404 osoby przekazując 20,81964 ton żywności w formie 1507 paczek.

Podsumowanie Podprogramu 2017 

W ramach Podprogramu 2017 Interwencyjny Zespół Pomocy Międzyludzkiej objął wsparciem żywnościowym 395 osób przekazując 21,41204 ton żywności w formie 1457 paczek .

We współpracy z Bankiem Żywności dla osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono w obu  podprogramach 6 warsztatów edukacyjnych: żywieniowe, ekonomiczne oraz dotyczące marnowania żywności.

Dodatkowo IZPM realizował działania towarzyszące niefinansowe takie jak:  piknik integracyjny na Ranczu Artemidy /2018/, Wielkanocną integrację /2019/ dla osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych,  co roku bezpłatną 3 tygodniową półkolonię dla dzieci  rodzin  potrzebujących pomocy, przekazywanie informacji o  miejscach, gdzie realizowane są działania EFS, porady psychologiczne, prawne, zawodowe .