Walne zebranie sprawozdawcze za rok 2025

26 kwietnia odbyło się zebranie sprawozdawcze Interwencyjnego Zespołu Pomocy Międzyludzkiej. Dokonano podsumowania działalności za rok 2025. 

Obrady prowadzone przez Adama Ślusarczyka rozpoczęły się od minuty ciszy, którą  uczczono pamięć nieodżałowanego, wspaniałego społecznika, przyjaciela i działacza IZPM – Bogusława Kisiela. Wspomniano także o odejściu w 2025 roku doktora Władysława Ochmańskiego, wieloletniego członka naszego Stowarzyszenia oraz   wspierającego nas Stanisława Migi, którego żonie pani Annie Midze, obecnej na zebraniu, Teresa Piekara raz jeszcze złożyła wyrazy współczucia i podziękowała za szlachetną decyzję o darowiźnie na rzecz IZPM, którą złożyli uczestnicy uroczystości pogrzebowej. 

Sprawozdanie merytoryczne przedstawiła Prezes Teresa Piekara. Przypomniała, że wszyscy członkowie Zespołu są wolontariuszami, pracują bez wynagrodzenia, a  statutowym celem organizacji od powstania w 1992 roku jest pomoc osobom samotnym, rodzinom i dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej,  życiowej lub losowej. 

Cele te Zespół realizuje w ostatnich latach (od 2017 roku) przede wszystkim we współpracy z Bankiem Żywności. Uczestniczymy w wielkim programie „Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową” – udział funduszy unijnych to 85%, a Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – 15%. 

W 2025 roku sprowadziliśmy 4 dostawy artykułów spożywczych, łącznie – ok. 26 ton, o wartości niemal 184 tysiące złotych. Przygotowaliśmy 1709 paczek.  Z tej formy pomocy skorzystały 454 osoby spełniające kryteria finansowe. Były to rodzinywielodzietne, samotne matki wychowujące dzieci, osoby starsze, samotne,  bezdomne, 31 osób pochodzenia ukraińskiego. Podczas wydawania żywności nasi beneficjenci mogą zaopatrzyć się także w odzież (nową i używaną) darowaną nam przez prywatne osoby i firmy. Cieszy nas, że możemy poprawić warunki życia tak wielu osobom i rodzinom. Wiemy, że czekają na kolejne dostawy i są zadowolone z jakości i szerokiego asortymentu artykułów spożywczych.

Pomoc żywnościowa na taką skalę jest możliwa dzięki współpracy IZPM z dyrekcją i pracownikami GOPS, ze strażakami OSP Żbik, z harcerzami Hufca im. Szarych Szeregów. Ważne jest także nieodpłatne udostępnienie magazynu przez Firmę „Plantico”. 

Pani Prezes omówiła także inne działania Stowarzyszenia w 2025 roku. Na szczególną uwagę zasługuje realizacja dotacji z programu „Dobry Sąsiad”. Pozwoliła zaprosić 55 osób, szczególnie starszych, osamotnionych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, często w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej na wycieczkę do Czernej i Dubia. Zwiedzanie Klasztoru i Muzeum, spacer doliną nad Racławką i obiad (pstrąg z własnej hodowli z dodatkami) połączony z towarzyskim spotkaniem w restauracji „Rózin” dały dużo radości i energii uczestnikom tego wydarzenia. 

W minionym roku IZPM udzielił 23 zapomogi rodzinom dotkniętym biedą, ciężkimi chorobami i rozmaitymi sytuacjami losowymi. Na zapomogi wydaliśmy 18.200 zł, w tym  na pomoc dla chorych dzieci 4.000 (wpłaty na fundację Siepomaga). 

Szczegółowe sprawozdanie finansowe przedstawiła Barbara Porębska. Najważniejszą pozycją w budżecie jest oczywiście wartość dostaw żywności. Poza tym na uwagę zasługują: darowizny od pojedynczych darczyńców – 3. 062, 00 zł, 

1,5% podatku – 14.436,60zł, kwesta przy kościele Jana Pawła II – 3.303,51zł, składki członkowskie – 672,00zł (aktualnie członkami Zespołu jest 28 osób), grant przyznany w konkursie „Dobry Sąsiad” organizowanym przez Kopalnię Wapienia  „Czatkowice” w wysokości 5.000, 00 zł. 

Przedstawiony został także plan pracy na 2026 rok. Jesteśmy już po pierwszej dostawie żywości, następna będzie w czerwcu. W przyszłym tygodniu odbędą się warsztaty kulinarno-ruchowe dla beneficjentów Programu Pomocy Żywnościowej. Planujemy również imprezę plenerową i dwie kwesty na zapomogi losowe. 

Do przedstawionych sprawozdań i planów odniosła się przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Ada Kaźmirek. Komisja w pełni zaakceptowała zarówno realizację programu działań Stowarzyszenia, staranność dokumentacji, poprawność wszelkich rozliczeń. Zaznaczono także duże zaangażowanie wszystkich członków Zarządu, szczególnie podkreślając ogromny wkład pracy w prowadzenie Programu Pomocy Żywnościowej pań – Barbary Ochmańskiej i Teresy Piekary. Wnioskowano o udzielenie absolutorium dla Zarządu za rok 2025. 

Wszystkie uchwały zostały podjęte jednomyślnie. 

W ramach wolnych wniosków bardzo miłym i wzruszającym głosem było wystąpienie  dyrektor  GOPS  Anety Solarz. Z pięknym bukietem róż pogratulowała naszej Prezes dwóch prestiżowych Nagród Samorządu Województwa Małopolskiego. Są to – nagroda główna w kategorii „Społecznik Filantrop” oraz nagroda główna Grand Prix Amicus  Hominum 2025. 

Teresa Piekara została doceniona za „konsekwentną walkę z nierównościami i wykluczeniem społecznym, za działania na rzecz wyrównywania szans i liczne inicjatywy budujące wspólnotę obywatelską”. Aneta Solarz  z wdzięcznością mówiła o bardzo wartościowej, harmonijnej i twórczej współpracy z panią Prezes i z całym Zarządem, o wielu inicjatywach, które realizujemy wspólnie dla dobra naszych podopiecznych. 

Gratulowała także odwagi w realizowaniu tak ambitnego Programu Pomocy Żywnościowej, przypominając, że nasz Zespół należy do najważniejszych  organizacji prowadzących tę akcję w województwie. Podkreśliła też, że robimy to bez rozgłosu, promocji, zwyczajnie i po cichu.  

Członkowie Zespołu również wyrazili wdzięczność dla pani Dyrektor i pracowników GOPS za empatię, zrozumienie, otwartość i wsparcie w różnych naszych przedsięwzięciach, które rzeczywiście często stają się wspólne. 

Miłym akcentem było także wręczenie wszystkim obecnym członkom i sympatykom Stowarzyszenia odznak z naszym logo. W sfinansowaniu tego przedsięwzięcia znaczny udział ma Hufiec im. Szarych Szeregów, któremu jesteśmy bardzo wdzięczni.  

Wydaje się, że głównym przesłaniem zebrania była wielokrotnie podkreślana wartość wspólnoty, solidarnego działania na rzecz konkretnych ludzi. Rzeczywiście „razem możemy więcej” –  razem z pracownikami instytucji zajmującej się pomocą najbardziej potrzebującym, razem z mieszkańcami Krzeszowic, którzy obdarzają nas zaufaniem, razem z  harcerzami pomagającymi nam przygotowywać i wydawać setki paczek, razem ze strażakami rozładowującymi przywożone do magazynu transporty… Razem z wszystkimi wypróbowanymi Przyjaciółmi, którym najserdeczniej dziękujemy! 

Teresa Nowak